Vyprávěli jsme si o vánočních svátcích a tradicích v Česku, o adventu, Mikuláši a nejkrásnějším dni v roce, kterým je pro mnohé z nás Štědrý den. Vánoční svátky však 24. prosincem nekončí. Přichází Boží hod vánoční a svatý Štěpán, Silvestr – poslední den v roce a Nový rok. Děti mají vánoční prázdniny, do školy jdou až po Novém roce a dospělí zůstávají zpravidla tyto dny doma rovněž, aby si mohli užít v kruhu svých nejbližších. I s těmito svátečními dny se pojí krásné lidové zvyklosti. Rezidence Břetislavka pro vás připravila další nahlédnutí na vánoce a vánoční zvyky v Česku.
1. vánoční svátek - Boží hod vánoční
Svátek Narození Páně – 25. prosinec – 1. vánoční svátek je většinou zasvěcen návštěvám nejbližších a zároveň hodování. Na českém stole nechybí tradiční svíčková s houskovým knedlíkem či vepřová pečeně se zelím.
Svátek svatého Štěpána
26. prosince má svátek svatý Štěpán a ještě v nedávné době se tento den chodívalo od domu k domu na koledu. Za své koledování dostávali koledníci něco dobrého na zub, pamlsek, ovoce a občas i drobný peníz. S touto tradicí se dnes již setkáváme pouze někde na vesnici. V tento den hospodyňky od dávných dob servírují pečenou husu nebo kachnu, bramborový knedlík a zelí.
Jmelí
Celé vánoce provází v Česku jmelí. Snítky přírodního, pozlaceného či postříbřeného jmelí věší lidé na lustr. A ženy a dívky si pak přejí být právě pod ním políbené, protože pak bude jejich láska šťastná a věčně zelená tak jako je stále zelená tato rostlina. Pozor však, podle pověr nosí štěstí pouze darované jmelí.
Silvestr
Poslední den v roce je pak povětšinou ve znamení oslav, párty, bujarého oslavování a očekávání Nového roku. Proteče mnoho alkoholu a odevšad se ozývá smích a báječná zábava. Lidé čekají v kruhu svých blízkých a přátel, aby si mohli všichni o půlnoci připít na šťastný nový rok.
Nový rok – 1. leden
Jak na Nový rok, tak po celý rok. Proto nezapomeňte z postele vykročit pravou nohou pro štěstí. V tento den se neuklízí, nemělo by se prát a věšet prádlo. Nevaří se ani nepeče drůbež, aby neuletělo štěstí. Tradičním pokrmem je čočka, která zajistí v novém roce dostatek peněz.
6. leden – Tři králové
Podle křesťanů končí vánoční období 6. ledna – dvanáctým dnem vánoc – příchodem východních mudrců – Tří králů. Svou podstatou je totožný se slavností Narození Páně. Kašpar, Melichar a Baltazar podle pověsti přišli za Ježíškem do Betléma. V současnosti pak tyto tři postavy chodí od domu k domu a přinášejí klid. Svým podpisem nad dveře v podobě K+M+B a letopočet stvrzují svou návštěvu. Nejedná se však o počáteční písmena jejich jmen, jak se mnozí domnívají, je to zkratka latinského Christus mansionem benedicat „Kristus žehnej tomuto domu“. V tento den se v mnoha rodinách odstrojuje vánoční stromeček. A začíná masopust, od kterého se pak odvíjí další svátek a to jsou velikonoce.
Rezidence Břetislavka vám všem přeje klidné předvánoční i to vánoční období strávené v Praze či doma v kruhu svých blízkých.